Her Dört Kişiden Biri Sosyal Ağlardaki Paylaşımlarından Pişman

  Sosyal ağlardaki paylaşımlar kullanıcıların bazen pişmanlıkla biten durumlar yaşamasına da sebep oluyor. Çoğunlukla tweet ve Facebook durum güncellemeleri gibi paylaşımların işverenleri ile aralarını bozacağından korkuyor ve bu onları “keşke paylaşmasaydım” ile başlayan bir iç hesaplaşmaya götürüyor. Zira Findlaw‘ın 1000 sosyal ağ kullanıcısıyla yaptığı anketin sonuçları her 4 kişiden birinin sosyal ağ paylaşımlarından pişmanlık duyduğunu gösteriyor.

  ihatemyjob

  Bu pişmanlık kullanıcıların bu içerik ve fotoğrafları silmeye kadar götürüyor. 18-34 yaş arası katılımcıların %74′ü  işvereni ya da gelecekteki “müstakbel” işvereninden olumsuz tepki alacağını düşündüğü içerikleri profilerinden kaldırmaya yöneliyor. Diğer yandan daha yaşlı olan, 35-64 yaş arası katılımcıların %36′sı bu yönteme başvuruyor.

  Araştırma ayrıca sosyal medya hesaplarının gizlilik ayarlarına kullanıcıların ne kadar dikkat ettiği de dikkat çekiyor. Genç katılımcıların %82′si gizlilik ayarlarında değişiklik yaptığını söylerken sadece %6′sı ayarları olduğu gibi bıraktığını söylüyor. Bu da kullanıcıların aslında ayarlardan iletilerini koruma altına alabileceklerini bildiklerini ama yine de bununla uğraşmadıklarını gösteriyor.

  Anketin sonuçları gösteriyor ki kullanıcılar sosyal ağlardaki paylaşımlarının kariyer hayatlarını tehlikeye atacağından oldukça endişeli. Bu da kullanıcıların paylaşımlarından sık sık pişmanlık duymasına ve bir sonraki adım olarak sosyal medya hesaplarında oldukları gibi kendilerini ifade edememelerine yol açıyor. Böyle bir pişmanlığa düşmemek için ise kullanıcıların eğer böyle bir endişesi varsa paylaşımlarına daha özen göstermeleri ve gizlilik ayarlarını buna göre ayarlamaları gerekiyor. Zira paylaşımları profillerinden silmeleri bir çözüm değil. Silinmeden içerikleri okuyanlar olacağı gibi alınan bir ekran görüntüsü de o içeriğin uzun süre internette dolaşmasını sağlayabilir.

  Kaynak: sosyalmedya.co

  15.11.2019 16:22, Cuma | 2460 defa okundu...
  Sosyal Medyada Paylaşın
  Yazılar